Aşırı Korumacı Anne Baba

Aşırı Korumacı Anne Baba

Ağustos 15, 2018 0 Yazar: buxp

“Aman düşecek, aman terledi” gibi aşırı korumacı tutum içinde olan ebeveynler çocukları zor bir geleceğe yöneltmiş olduklarının da farkına varamıyorlar. Çocuk, dış dünyayla ne kadar geç tanışırsa o kadar sıkıntı çeker ve bu durum aşırı korumacı anne babanın etkisiyle okul çağına kadar sürebilir.

Aşırı korumacı anne ve babaların yaklaşımları çocuklarda birçok probleme neden oluyor. Bunlar;

  • Bağışıklık sisteminin zayıf olması,
  • Özgüvenin düşük olması,
  • Sürekli yönerge beklemesi,
  • Kendi kararlarını uygulama cesareti olmaması gibi birçok kişilik sorunu yaşanması söz konusu olur.

Ebeveynler genelde kendi çocukluklarında yaşadıkları baskı ve yoksunlukları çocuklarına yaşatmamak ve çalıştıkları ve çocuklarıyla ilgilenemedikleri zamanları onlara her istediklerini alarak değerlendirdikleri için çocuklarda birçok sorun görülmesi söz konusu olmaktadır.

Nasıl Davranmalı?

Çocuklar genelde kendilerine büyüten ve bakımlarını üstlenen kişilere bağlılık duyarlar ve sözlerini dinler. Ancak çalışan ebeveynler söz konusu olduğunda çocukların güvenli bağlanmaları zorlaşabilir.

Bu durumda çocukların terk edilme korkusu, ilgisizlik gibi duygusal sorunları ortaya çıktığından aileyle sosyalleşirken aşırı korumacılık ilgisizlikle birleştiğinde olumsuz bir aile ilişkisi söz konusu olur. Sorunun çözülmesi için çocukla kaliteli zaman geçirmek ciddi bir önem taşımaktadır. Aksi halde çocuğun ruhsal dünyasında oluşacak olan güvensizliğin tamiri çok zor olacaktır.

Çocuklarda söz dinlememek ve uyum bozuklukları görüldüğünde ailenin abartılı ilgili davranışları yine olumsuz bir etki gösterecek bu sefer aşırı korumacı anne baba tutumu gelişecektir. Bu süreçte çocuğun yaşına göre iletişim kuracağınız oyun terapisi ve pedagog desteği ile sorunların çözülmesi mümkün olabilir.

Çocuğun Farkında Olan Anne Babalar

Çocuğun farkında olan ve bir rol modele ihtiyacı olduğunu bilen ebeveynler çocuğun gelişiminde olumlu etkilere neden olacak davranışlar yaratarak hareket edebilir. Bu durumda çocuğun ihtiyacı olan bakımı, ilgiyi ve özeni gösterecek anne ve kaliteli zaman geçireceği baba adayları çocuğun ruh sağlığı açısından gerekli olan tutum ve davranışları gösterebilir. Çocuk gelişiminde ruh sağlığının da büyük bir önemi olduğundan çocuğun fanus içinde hapsolması ya da aşırı derecede üzerine düşülmesi, sağlıklı bireyler yetişmesi açısından oldukça sakıncalı olarak görülüyor.