En Çok Benimsenen Moda Akımları

En Çok Benimsenen Moda Akımları

Temmuz 24, 2018 0 Yazar: buxp

24En Çok Benimsenen Moda Akımları

Moda, sürekli değişen ve kendini geliştiren bir giyim tarzıdır. Eskiden giyim tarzları kişilerin toplum içindeki konumlarını belirlemekte kullanılıyordu. Elit insanlarla halk farklı tarzlarda giyiniyorlardı. Moda bir zenginlik göstergesiydi adeta. Günümüzde de bunun pek de aksini söyleyemeyiz. Ama eskiye nazaran şimdilerde moda, tüm insanların rahatlıkla takip edebildikleri ve erişebildikleri bir dünya.

Geçmiş Moda Akımları

Retro giyim stili; yıllar önce moda olarak kabul edilen kıyafetlerin, günümüzde de tercih edilmesi durumudur. Sofistike giyim stili; elit, şık ve zevkli görünmek isteyenlerin tercih ettiği stildir. -Vintage giyim stili; kıyafetin tasarımcısıyla ya da moda olduğu dönemle öne çıkmak isteyenlerin tercih ettiği kıyafetlerin oluşturduğu stildir. Bohem giyim stili; dertsiz yaşamayı önemseyen, güzellikten öte ucuzluk ve rahatlığın hakim olduğu kıyafetlerin oluşturduğu moda tarzıdır. Hipster giyim tarzı; 1960’larda moda olan, bohem tarzına benzer akımdır. Tribal giyim tarzı; kabile olarak yaşayanların kıyafetlerinden esinlenilerek oluşturulan akım.

Günümüz Moda Akımları

Moda denilince aklımıza kalıplaşmış görünümlerin dışında birden fazla stil gelmektedir. Yani değişik giyim tarzları demek bir bakıma değişik moda akımları demektir. Avantgart giyim tarzı; göze sıra dışı gelen, oldukça farklı malzemelerle oluşturulan, tam anlamıyla yaratıcı ve sanatsal ürünleri yansıtan moda tarzıdır. Pin-up giyim tarzı; seksi ve romantik görünümü espriyle birleştiren akımdır.

Grunge giyim tarzı; oduncu gömleğiyle ve rahatlıkla temsil edilir. Gotik giyim tarzı; karanlık, gizem ve karmaşa ile ifade edilir. Maskülen giyim tarzı; kadınsı modellerin erkek kıyafetlerine kazandırılmasıdır. Feminen giyim tarzı; kadınsı hatlara dikkat çeken kıyafetlerin oluşturduğu akımdır. Spor giyim tarzı; rahat kıyafetlerin bütünüdür. Monokrom giyim tarzı; siyah ve beyazın mükemmel uyumudur. Holografik giyim stili; lazer ışınlarına benzer görünümüyle dikkat çeken akımdır. Minimalist giyim tarzı; tek rengin ve sadeliğin temsilcisidir.