Hamilelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelikte Beslenmenin Önemi

Şubat 22, 2018 0 Yazar: buxp

Hamilelikte Beslenmenin Önemi

Gebelik döneminde bebek için gerekli besinler anneden alınır. Bebeğin büyüme ve gelişimi için anne adayının sağlıklı beslenmesi önemlidir. Gebelik döneminde ideal alınması gereken kilo 11 ile 14 arasındadır ancak kişiye göre değişir.

Trimester, ikinci üç ay 2. Trimester, üçüncü ay da 3. Trimester olarak hamilelik dönemleri adlandırılır. Her 3 aylık dönem değişkenlik gösterirken, bu dönemler içinde beslenme konusunda dikkat edilecek hususlar vardır.

İlk 3 Ay

Bu dönem içinde ve diğer dönemlerde farklı çeşitte sebze, meyve, süt, yoğurt, yumurta, et kuru baklagiller tüketilir. Sigara, alkol, kafeinli gıdalardan uzak durulur. İçerisinde katkı maddesi, boya olan ürünlerden uzak durulmalı, kızartma tüketilmemelidir. Yağlı, unlu, şekerli gıdalardan uzak durulmalı. Bu dönemde mide bulantısı ve kusma sıklıkla tekrarlanabilir. Az az sık sık beslenilir. Yemek kokusundan uzak durmak bulantıyı azaltır. Aşerme en çok bu 3 aylık dönemde olur. Mevsiminde taze sebze, meyve yemeye özen gösterilir. İlk 3 ay folik asit alınması önemli. Bu aylarda folik asit içeren tabletlerin kullanımı önerilir. Portakal suyu, çeşitli tahıllar ve yeşil yapraklı sebzeler de doğal olarak folik asit bulunur.

İkinci 3 Ay

Bu dönemde demir desteğine başlanarak 9 ay boyunca demir desteğine ihtiyaç duyulur. Kırmızı et tüketimi arttırılır. Demir kaynaklı gıdalara; yumurta, kuru meyve, kuru baklagiller, pekmez, kümes hayvanları gibi besinlere ağırlık verir. C vitamini bağırsaklarda demir emilimini kolaylaştırır. Turunçgiller, domates, biberde bulunan C vitamini kaynakları tüketilmelidir. Karbonhidrat kısıtlaması yapılarak, kan şekeri dengesine dikkat edilir.

Son 3 Aylık Dönem

Kabızlık sorunlarının arttığı dönemdir. 2,5 -3 litre su alımına özen gösterilir. Lifli gıda tüketimi anne çocuk için önemlidir. Meyve, sebze çeşitli kuruyemişler lif bakımından zengindir. Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişler kolesterol dengesini de sağlar. Cıva içeren balıkların tüketiminden kaçınılır. Haftada 2 porsiyon yağlı balık yenilir. Günde 3 dilimden fazla ekmek yenilmemeli. Pilav, makarna grubu yiyecekler kısıtlanır.

Kaynak: Hamilelikte Beslenme