Milli Eğitim Nasıl Yazılır

Milli Eğitim Nasıl Yazılır

Mayıs 10, 2018 0 Yazar: buxp

 

Teknolojinin ilerlemesiyle bir kelimenin anlamını ya da nasıl yazıldığını öğrenmek artık çok kolay olmuştur. İnsanlar bir kelimenin yazımını öğrenmek için kütüphanelerden ya da Türk Dil Kurumu sözlüğünden faydalanmak yerine Google üzerinden öğrenmeyi tercih etmiştir. Google üzerinden yapılan aramalarda bile farklı bilgiye doğru ya da yanlış rastlamak mümkündür.

İnsanlar toplum içinde sürekli iletişim halinde ve kendini ifade etme ihtiyacı duymaktadır. Yanlış telaffuz edilen ya da yanlış yazılan kelime kimi zaman bizi zor durumda bırakabilir. Ne yazık ki günümüzde insanlar birçok kelimenin telaffuzunu yanlış söylemekte ve o kelimeyi yanlış yazabilmektedir. Bu durum insanların birbirini yanlış anlamasına sebep olabilmektedir. Bir toplum içinde bilmediğiniz kelimeyi dile getirmek için dikkat etmeliyiz. Çünkü bazen anlamını bilmediğimiz. Kelimenin telaffuzunu ya da yazımını öğrenmek için Atatürk’ün girişimiyle açtığı Türk Dil Kurumu imla kılavuzundan faydalanabiliriz.

Türk Dil Kurumu

Türk Dil Kurumu, Mustafa Kemal Atatürk’ün girişimiyle açılmıştır. 12 Temmuz 1932’de kurulan bu kurumun amacı Türkçenin güzelliğini ve Türkçenin yazım doğruluğunu ortaya koymaktır.

Türk Dil Kurumu, okullarda kullanıldığı gibi günlük hayatta da kullanabileceğimiz bir sözlüktür. İnternet üzerinden ya da kütüphanelerden rahatlıkla elde edebileceğimiz bir kitap olmuştur.

Türk dilinde meydana gelebilecek yazım hatalarını düzeltilmesinde ve kelimenin binlerce anlamı olabileceğini ortaya koymuştur. Türk Dil Kurumu bireylere telaffuz edilecek kelimenin nasıl yazıldığını ne anlama geldiği konusunda kolaylıklar sağlamıştır. Türk dilinin dünya dilleri arasında yüceltmeye çalışmıştır.

Bir kelimenin nasıl yazıldığını öğrenmek internetten doğru kullanımla faydalanabiliriz. Google üzerinden rastgele yazmak yerine Türk Dil Kurumu imla kılavuzunu indirebilir veyahut sayfayı açıp kelimenin yazımı ile ilgili doğru ya da yanlış bilgiye ulaşabiliriz.

Millî Eğitim Yazım

Millî eğitimin yazımı ile ilgili gazetelerde, haberlerde, internette ve hatta okul kitaplarında birçok yazım yanışı yapılmış ve halen yapılmaktadır.

Milli eğitimin Türk Dil Kurumu imla kılavuzuna göre yazımına baktığımızda bu kelimenin doğru yazımı “millî eğitim” olarak yazıldığını görmekteyiz. Milli kelimesinin sonundaki “i” düz şekliyle değil, şapka adını verdiğimiz işaret “^” kullanılır. Yani “î” şeklinde kullanmalıdır. Milli eğitim değil, millî eğitim olarak yazılması gerektiğini unutmamalıyız.

Türk dilimizi doğru kullanmak ve onu doğru yazmak gerekir. Dilimizi gelişen ve değişen kültürel değerlere karşı korumalıyız. Türk dilindeki kelimeleri yazım ve imla kurallarına göre yazmak o dile ne kadar önem verdiğimizi ve o dili önemsediğimizi gösterir. Yazı dilinin doğru kullanılması iletişim için önemli olduğunu unutmamalıyız.