Mühendis Olmak

Mühendis Olmak

Eylül 3, 2018 0 Yazar: buxp

 

 

 Hayat içerindeki tanımı: “insanlara faydalı olmak için verilen uğraş” diyebileceğimiz mühendislik; kelime tanımı olarak: “gündelik hayatta hayatımızı kolaylaştıran; köprü, gemi, maden; yol, makine, uçak, su, konut ve zanaat ile ilgili tekniksel çalışmalardan enaz birini konu edinen alanda uğraş verilen meslek dalıdır.

mühendis 1 (

Bu meslekte, insanlara fayda ilkesi ön plandadır. Büyük bir özverinin yanı sıra bir dsiplin işidir. Mühendis olan kişi; geometri, bilimsel veriler, formüller ve insanın gündelik yaşamında kullandığı teknik verileri bilen ve yine insanlığın yararına bunu kullanabilen, yeni fikirler üretmeyi seven bir nevi elindeki doğal malzemelerle yeni bir icat çıkaran bir mucittir.

 

Görülüyor ki; okunulan mühendislik fakültesinin yanı sıra kişinin iç azmi, fayda bilinci ve keskin ilerici bir akıl da istenilen bir meslek dalıdır.

 

Peki Mühendislik Alanının Mesleki Çeşitliliğinde Neler Vardır?

mühendis 2

Mühendislik dediğimiz kavram aslında içerisinde, önü açık pekçok meslek dalını da barındıran bir kavramdır.

Elektrik, elektronik, bilgisayar, yazılım, kimya, endüstri, makina mühendisliği gibi alt dalları vardır.Ve bu mesleği yapmaya başlayan kişi bu dallardan birini seçer ve o alanda kendini geliştirir, uzmanlaştırır.

 

Peki Mühendis Ne Yapar?

 

Doğanın verdiği ham kaynağı işleyen ve yenilikçi bir yapıya büründüren mühendisler; sıcak bir iklimde doğanın kendisine sunduğu, sıcaklığa karşı korunaklı, sivri kubbeli ve sıcağı minimize eden evler inşaa edebilir ki bu bağlamda, Mısırda ki piramitler de bir mühendislik ürünüdür.

Soğuk bir iklimde ise örneğin; kutuplarda kubbeli eskimo evlerini şartları kişinin lehine ve konforuna göre inşaa eden de mühendislerdir.

En ilkeli tekerliğin icadı ile olan mühendislik, fabrikalarda kullanılan dişli çarklardan tutun da, bir bisiklette yer alan dişli çarka kadar hepsi bir mühendisin ürünüdür.

Ve bu bilgiler ışığında, benim bir nevi sanatçı unvanı verdiğim bu kişiler; teoride olan şeyi pratiğe dökme, doğanın nimetlerini keskin bir fikir gücü ile işleme zekasına sahip fikir işçileridir.