Nasıl Ders Çalışılmalı?

Nasıl Ders Çalışılmalı?

Temmuz 25, 2018 0 Yazar: buxp

 

Amacınızı Belirleyiniz

 

Her çalışmanın bir amacı olmalıdır. Eğer amacınız olmazsa ders çalışma yönündeki motivasyonunuz düşebilir ve ders çalışma düzeninizi bozabilirsiniz. Bu durum derslerinizi olumsuz yönde etkiler.

​​​​​​​

 Planlı Çalışınız

 

Mutlaka kendinize uygun bir plan hazırlamalısınız. Plan hazırlarsanız ders çalışma sürecinizi daha kontrollü ve düzenli şekilde yapılandırırsınız. Bu da amacınıza ulaşmada size oldukça büyük bir kolaylık sağlar. Hazırlayacağınız planı öğretmenlerinize danışarak oluşturmak daha faydalıdır. Yatma kalkma saatlerine dikkat ederek ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca çok çalışmak değil verimli ve düzenli çalışma sizi başarıya götürendir.

 

 Zamanı Etkili Kullanınız

 

Kendinize hazırladığınız plan çerçevesinde elde ettiğiniz boş vakitleri yatıp uyumakla değil ders çalışma ile değerlendirirseniz bu size artılar kazandıracaktır. Başka bir zaman bir işiniz çıktığınızda veya ders çalışamayacağınız durumlarda bu tür boş zamanlar eksinizi nötrleyecek ve sizi başarıya götürecektir.

 

 Veriminizi Düşürecek Faktörleri Ortadan Kaldırın

 

Yorgunluk, uykusuzluk, açlık, ağrı, heyecan, kaygı ve stres gibi etmenler elden geldiğince ortadan kaldırılmalıdır. Bunlar sizin ders çalışma veriminizi düşürmektedir.

 

 Kendinize Uygun Bir Çalışma Ortamı Ayarlayın

 

Çalışacağınız ortam mutlaka sessiz olmalıdır. Sesli ortamlar dikkatinizin dağılmasına sebep olur. Sizin fazla rahatsız edilmeyeceğiniz bir yer olmalıdır. Ayrıca çalışma ortamınızda ders dışında gereksiz olanlar kaldırılmalıdır. Ders dışında olan her şey sizin dikkatinizi dağıtabilir. Çalıştığınız ortamda telefon ve televizyon bulunmamalıdır. Ayrıca aydınlık olmalıdır ve bunaltıcı olmamalıdır.

 

 Dikkatinizi Çalıştığınız Konuya Verin

 

Dikkatinizi lehinize kullanırsanız ders çalışmak hem sizler için sıkıcı olmaz hem de daha akıcı ve verimli olur. Dikkatinizi çalıştığınız konuya odaklamalı başka bir şey düşünmemeye çalışmalısınız. Ayriyeten yatak üstünde ders çalışmak da uykunuzu getirebilir ve dikkatinizi dağıtabilir. Mutlaka sandalye veya koltuk gibi şeylere oturarak ders çalışmalısınız.

​​​​​​​

Eğer tüm bu dediklerimizi uygularsanız ders çalışmak size başarıyı getirecektir. Başarı gelince motivasyonunuz artar ve bu sizin için daha eğlenceli bir hale gelir. O yüzden asla pes etmeyin. Düzenli çalışma ile sorunlarınızdan kurtulun.