Öğrenme Stiliniz Hangisi?

Öğrenme Stiliniz Hangisi?

Ağustos 13, 2018 0 Yazar: buxp

Öğrenmek her insanda doğuştan gelir. Bebekliğimizden başlayarak hayatımızın her gününde yeni bir şeyler öğreniriz. Öğrenmenin en yoğun olduğu dönem ise okulla birlikte başlayan süreçtir.

 

Kaç stil vardır?

 

Genel olarak söylemek gerekirse kanıtlanmış üç temel öğrenme çeşidi vardır. Bu stillerden hepsine sahip olsak da birisi mutlaka ağır basacaktır.

 

Hangi stile yatkın olduğumuzu bulmak

 

Hayatınız boyunca hepsini kullansanız da en yatkın olduğunuz stili öğrendiğiniz zaman, kendi tarzınıza uygun olarak öğrenmeye başlarsınız ve bu hayatınızı olumlu yönde etkiler. Bir şeyleri öğrenmek daha az zamanınızı alacaktır ve unutmanız da öyle kolay olmayacaktır. Bu sayede edindiğiniz yeni şeyi anlamak ve tekrar kullanabilmek hayatınızda olağan bir şeye dönüşür. Herkes için farklı bir öğrenme stili vardır. Gelelim bu öğrenme stillerinin ne olduğuna;

 

Görsel Öğrenme

 

Bu stile sahip olan kişiler, ders kitabında önce resimleri fark eden kişilerdir. Bir sınavda okuduğunuz paragraftan çok gördüğünüz tablo aklınıza geliyorsa siz de görsel öğrenmeye yatkın olabilirsiniz demektir. Görsellik içeren şeyler ilginizi çekiyordur. Bu kişilerin bir diğer özelliği de genelde dağınık ortamlardan rahatsız olmalarıdır.

 

Eğer bu stile yatkınsanız, çeşitli renkli kalemler kullanmanızı ve notlarınızı maddeler halinde tabloya dökmenizi tavsiye ederiz. Grafiklerden, sembollerle yapılan kısaltmalardan bol bol yararlanın.

 

İşitsel Öğrenme

 

İşitsel öğrenmeye yatkın insanlar derslerde oldukça aktif olabilirler. Onlar için kütüphaneye gidip kitaplara gömülmek veya saatlerce not çıkarmak değil; öğrenmeye çalıştıkları şeyi iyi dinlemek ve bu konuda tartışıp konuşmak daha etkili bir öğrenme yöntemidir.

 

Eğer bu öğrenme tarzına yatkınsanız kendinize benzer yöntemi seven birini bulup grup çalışmasına yönelebilirsiniz. Kitabınızdaki önemli yerlerin ses kaydını alarak bu şekilde tekrar yapabilir veya bir öğretmenmiş gibi öğrenmeye çalıştığınız konuyu birisine anlatmayı deneyebilirsiniz.

 

Kinestetik Öğrenme

 

Ders dinlerken yerinde duramayan, sürekli kıpırdanıp bir şeylerle ilgilenmeye çalıştığı için azarlanan birini fark ettiniz mi? Bu kişiler genelde dokunsal yani kinestetik öğrenmeye yatkın olan kişilerdir ve uzun ders saatleri boyunca oturmak kesinlikle onlara göre değildir. Bu kişiler tarihi kitaplardan değil müzelerden, müziği nota defterlerinden değil konserlerden öğrenmeyi tercih ederler. Masa başında oturmaktansa öğrenmeye çalıştıkları konuyu deneme-yanılma yoluyla öğrenirler.