Sırt Üstü Yatmak Düşüğe Neden Olabilir!

Sırt Üstü Yatmak Düşüğe Neden Olabilir!

Ağustos 21, 2018 0 Yazar: buxp

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamalara göre yan yatan kadınlarda düşük riski azalıyor ve sağlıklı bebekler dünyaya getirebiliyorlar. Eskiden beri kadınların hamilelik dönemi boyunca sola yatmaları gerektiği ile ilgili olan bilgiler doğrulandı. Buna göre kadınların sola dönmesi ya da sağa dönmesi özellikle son 3 ay içerisinde yaşanan düşük risklerini ortadan kaldırabiliyor.

Sırt Üstü Yatmak Düşüğe Neden Oluyor!

1000 kadın üzerinde yapılan araştırmalara bakıldığında sırt üstü yatan kadınlarda düşük riskinin arttığı ve bebeğin hareketlerinde yavaşlama meydana geldiği görüldü. Bilimsel araştırmaları konu alan bir dergide yapılan açıklamalara göre hamile kadınlarda yapılan araştırma sonuçlarında yan yatan 735 kadının rahatlıkla doğum yaptığı, 291 kadının ise düşük doğum yaptığı ortaya çıktı. Ayrıca Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde de bununla bilgili olarak yapılan ufak çaplı araştırmalarda doğrulanmış oldu.

Yatarken Pozisyon Önemli!

Uykuya dalma esnasında sırt üstü yatan kadınların risk grubu içerisinde yer aldığını söyleyen bilim insanları uykudan sırt üstü kalkan kadınların bu riski taşımadıklarını da açıkladı. St. Mary Hastanesi Düşük Araştırma Merkezi profesörlerinden olan Alexander Heazell, hamile bayanların gün içerisinde ufak uykularında bile yan yatmalarını tavsiye etti.

Uykuya Geçiş Pozisyonunuzu Değiştirin!

Hamile bayanlarda uykuya geçiş pozisyonu oldukça önemli konulardan biri olarak görülüyor. Bu nedenle de kadınların uykuya geçerken sırt üstü değil de yan bir şekilde uykuya geçmesi konusunda uyarılar yapan doktorlar, uyku içerisinde pozisyon değiştirmenin değil uykuya geçmeden önceki pozisyonun daha önemli olduğunu açıklıyorlar.

Bebeğinizin Hayatını Kurtarabilirsiniz!

İngiltere’de yapılan araştırmalarda uykuya geçiş pozisyonunu doğru bir şekilde ayarlayabilen kadınların hamilelikleri boyunca sorun yaşamadıkları açıklandı. Ayrıca uyku pozisyonundaki sorun nedeniyle her 255 hamilelikten birinde düşük doğumlar yapılabiliyor. Bebeğinin hayatını kurtarmak isteyen annelere ise yan yatarak uykuya dalma tavsiyesi yapılıyor.

Sırt Üstü Yatmak Oksijeni Bitiriyor!

Sırt üstü yatan annelerde bebeğin ağırlığının damarlar üzerine binmesine bağlı olarak bebeğe giden oksijen miktarının azalmasından dolayı sorunlar yaşandığı düşünülürken bu konu ile ilgili henüz bilimsel bir açıklama da yapılmadı.Bu konuda uzmanların araştırmaları merak ediliyor.